English (United States) Polski (Polska)
You are here:   Home
  

José H. Prado Flores w Poznaniu

Categories: | Author: Iwo | Posted: 2013-11-02 | Views: 6619

 

 

 
 
SPOTKANIE Z JOSÉ H. PRADO FLORESEM w POZNANIU.
Obejrzyj relację i wysłuchaj nauczania
 

 

 

W środę 6 listopada 2013 r. godz. 18.00 w Poznaniu w kościele pw. Nawiedzenia NMP na Osiedlu Bohaterów II Wojny Światowej odbyło się spotkanie z José Prado Floresem, świeckim ewangelizatorem z Meksyku, twórcą szkół nowej ewangelizacji. Uczestniczyło w nim ponad tysiąc osób, w tym grupy z Poznania, Płocka, Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry, Leszna, Ostrowa Wlkp., Śremu i Czarnkowa.

Spotkanie poświęcono ożywieniu parafii, temu, jak uczynić ją miejscem nowej ewangelizacji i sprawić, aby stała się ona naprawdę żywą wspólnotą. W jego trakcie odbyło się m.in. nabożeństwo słowa Bożego, w czasie którego zebrani modlili się o ducha ewangelizacji.
José Prado Flores podkreślił, że pierwszym zadaniem stojącym przed Kościołem jest ewangelizacja tych, którzy są już ochrzczeni. W Kościele bowiem, jak zaznaczył, często posługują w rozmaity sposób ci, którzy sami nie spotkali jeszcze tak naprawdę Jezusa w swoim życiu. Ewangelizator z Meksyku przyznał również, że katolicy w Polsce mają w sobie wielki potencjał, który mogą owocnie wykorzystać w dziele ewangelizacji. „Wy, Polacy jesteście uprzywilejowani, bo tu, w waszym kraju, jeszcze czuje się żywy Kościół” – stwierdził José Prado Flores dodając jednak, że aby ewangelizować innych, wszyscy musimy zostać najpierw sami zewangelizowani.
Poznańskie spotkanie stanowi swoiste przygotowanie do realizacji nowego Ogólnopolskiego Programu Duszpasterskiego rozpoczynającego się od pierwszej niedzieli Adwentu pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Jednym z jego priorytetów uczyniono ewangelizację, w tym m.in. przeprowadzenie rekolekcji kerygmatycznych w parafiach.
Jak zauważa ks. dr Szymon Stułkowski z poznańskiego Wydziału Duszpasterskiego, José Prado Flores to przedstawiciel środowisk, które jako pierwsze na świecie odpowiedziały na apel bł. Jana Pawła II wystosowany 30 lat temu, a dotyczący potrzeby nowej ewangelizacji.

 


José Prado Flores urodził się 15 maja 1947 w stolicy Meksyku. Studiował  filozofię i teologię w Meksyku. W 1977 ukończył studia w Międzynarodowym Instytucie Katechetyki i Duszpasterstwa Lumen Vitae w Brukseli. Jako świecki ewangelizator prowadził wykłady w Meksyku (Instituto De Sagrada Escritura, Instituto Superior de Estudios Eclesiasticos, Instituto Biblico Catolico w Guadalajarze) i we Włoszech (Instytut Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w Rzymie). Jest autorem wielu artykułów i książek dotyczących teologii pastoralnej i duchowości katolickiej oraz Nowej Ewangelizacji. Książki Prado Floresa były tłumaczone na wiele języków w tym na język polski. W 1980 r. założył Szkołę Ewangelizacji Świętego Andrzeja (SESA), która dziś obejmuje ok. 2000 szkół w 82 krajach.

 

(źródło: gosc.pl, archpoznan.pl)

Print Bookmark and Share

Return to previous page